„Az én utam a szeretet, nincs idõm másra!”
„Boldogságom foka már a földön is odaadásom fokától függ!” Margit Mária
2006 Margit Mária jubileumi év
Az Unum Társaság életében kiemelkedõ volt a 2006-os esztendõ. Kegyelmekben gazdag, programokban, találkozásokban bõséges.
Ebben az évben ugyanis több jeles esemény kerek évfordulóját ünnepelték.
Mester Margit Mária
100 éve született
45 éve halt meg
50 éve szabadult ki a börtönbõl.
A “Jubileumi év” a Társaság, annak barátai és Margit Mária tisztelõi felkereshették azokat a helyeket – határon innen és túl, ahol Margit anya élt, ill. ahol az elsõ testvérek éltek és dolgoztak vele: Kassa, Szeged, Abony, Kalocsa, Tamási, Budapest-Városmajor (lásd. http://www.unum.hu)
Mindezeken a helyeken és minden alkalommal a zarándokok hálaadó szentmisén vettek részt. Tamásiban, a „Könnyû László” Városi Könyvtárban emlékülés keretében Hegedûs János plébános atya és Szabó Ferenc jezsuita atya tartott elõadást Mester Margit Máriáról. A könyvtárosok áldozatos munkájukkal állandó kiállítást készítettek Margit Mária anyáról a Helytörténeti Gyûjteményben. A templom elõterében emléktáblát helyeztek el amelynek megkoszorúzása és felavatása a szentmise végén történt.
Kalocsán – a börtönkápolnában ugyancsak emléktábla õrzi, jelzi, hogy Margit anya politikai elítéltként éveket töltött e falak között.
Budapest-Farkasréten a Mindenszentek templomában hálaadó szentmise volt, ami után a megemlékezés a temetõben Margit anya sírjánál folytatódott ahol a zarándokok imádkoztak a boldoggá avatásáért.
Tamásiban, a „Könnyû László” Városi Könyvtárban emlékülés keretében Hegedûs János plébános atya és Szabó Ferenc jezsuita atya tartott elõadást Mester Margit Máriáról. A könyvtárosok áldozatos munkájukkal állandó kiállítást készítettek Margit Mária anyáról a Helytörténeti Gyûjteményben.
A Mester család háza Tamásiban
Emléktábla a tamási római katolikus templomban
Kalocsán, a börtönben, mióta a börtönkápolna szentelése megtörtént, azóta minden év májusában van egy koszorúzás és hálaadó szentmise. Ezeket a programokat a PEK (Magyar Politikai Elítéltek Közössége) szervezi, és az Unum Társaság is bekapcsolódik. Margit Mária életének jeles eseményei kapcsán külön megemlékezések vannak ezeken az alkalmakon.
Eszes Éva testvér megemlékezése Margit Máriáról a börtönkápolnában
Emléktábla a Kalocsai börtönben
Ebben az évben, – Mester Margit Mária 110. születésnapjának a megemlékezésére készült az Unum Társaság, és ezért az Õ életének fõbb eseményeihez kapcsolódtak a megemlékezések idõpontjai és helyszínei.
Április 12. (1927) Rendkívüli kegyelem folytán megtapasztalja a lelkében élõ Isten
Május 7. (1951-56) 5 év börtön, - Kalocsán
Május 22. Szentháromság vasárnap. Mivel a Szentháromság misztériuma központi eleme Margit Mária lelkiségének.
Június 17. (1961) „égi születésnap” Mester Margit halálának napja
Szeptember 15. (1938) az Unum alapítása, Jóváhagyás
December 18.(1906) Mester Margit keresztelésének napja
Ezen dátumokhoz kapcsolódva a következõ programok kerültek megrendezésre
Április 12. Hálaadó szentmise, Budapesten, az Örökimádás templomban
Május 7. Látogatás és szentmise a Kalocsai Börtönben.
Május 21. Szentháromság vasárnap elõesti szentmise az Örökimádás templomban
Június 17. Megemlékezés a Farkasréti temetõben. Vesperás a sírjánál.
Szeptember 15. Hálaadó szentmise a Kispesti Nagyboldogasszony templomban.
December 17. Hálaadó szentmise az Örökimádás templom.
A Kalocsai Érsekség ASTRICEUM Érseki Múzeuma „Eltaposott virágok” címmel kiállítást rendezett, amelynek keretében Margit Máriáról is megemlékezett. A kiállítás
2016. december 16-án kezdõdött. A kiállítás keretében Margit Mária emléktárgyait mutatták be, mint volt politikai fogvatartott a kalocsai börtönben.
A Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia 2017. március 7-8-i tavaszi konferencia ülésén megtárgyalta Mester Margit Mária nõvér boldoggá avatása hivatalos elindításának támogatását. A Konferencia hozzájárulását adta a boldoggá avatási eljárás elindításához, tekintettel Margit Mária nõvér életpéldájának idõszerûségére és arra, hogy tisztelete a hívek körében terjed.
Ebbõl az alkalomból megalakult az egyházmegyei szakasz bírósága, elkezdõdtek a tanúk kihallgatása, a történelmi bizottság elkezdte a munkáját, a teológus cenzorok leadták véleményüket Margit Mária írásaival kapcsolatban.
2018. szeptember 19-én a boldoggáavatási eljárás ügyésze Laurinyecz Mihály atya, Balog Márta az ügy posztulátora és az Unum Társaság két tagja ellátogatott Margit Mária sírjához a farkasréti temetõbe, és Margit Mária emlékszobáját is megnézték a Mészáros utcában.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) március 7-én és 8-án megtartotta tavaszi rendes ülését. Mohos Gábor, az MKPK titkára március 9-én sajtótájékoztatón ismertette az ülésen tárgyalt témákat.
A püspökök testülete többek között tárgyalt arról, hogy hozzájárul Mester Margit Mária szerzetesnõvér, az Unum Társaság (Unum Sanctissimae Trinitatis, UST) alapítója boldoggá avatási kérelmének benyújtásához az Apostoli Szentszék felé. Az Unum Társaság alapítását 1938. szeptember 15-én hagyta jóvá Glattfelder Gyula csanádi püspök, majd Margit anya, mint elöljáró három jelölttel kezdte meg a mûködést. A szerzetesrendek feloszlatása után a közösség tagjai
magánházakban folytatták tovább szolgálatukat. Mester Margit Máriát 1951. május 7-én letartóztatták.
Kilencven kihallgatás után ötévi börtönre ítélték. Egyik kihallgatása során egy vallatója megkérdezte tõle: „És maga még mindig bízik az Istenben?” „Igen – válaszolta –, most még jobban, mint bármikor.” 1961-ben hunyt el.
2020. július 16-án lezárult Mester Margit Mária boldoggá avatási ügyének az egyházmegyei szakasza. Az anyag elkészült, több mint 3500 oldal.
Vártunk, hogy kivihessük Rómába személyesen, de végül decemberen a Nunciatúrát kértük meg, hogy diplomáciai postával küldje el a 8 doboznyi anyagot. Íme néhány kép a záró ülés után. Imádkozzunk csodáért, hogy minél elõbb a boldogok között köszönthessük õt.
A római szakasz posztulátora: Zdislaw Józef KIJAS OFM atya
A nevem Anderson, brazil vagyok, és a budapesti Shalom Katolikus Közösség misszionáriusa.
Mester Margit Mária, barátként és közbenjáróként lépett be az életembe az égből.
A közösségben misszionáriusként általában minden hónapban tartunk egy személyes lelkigyakorlatos napot, hogy megújítsuk az Istennel való tapasztalatainkat és egy kicsit elcsendesedjünk.
Tavaly júliusban éppen egy imahelyet kerestem, amikor az interneten keresgélve rátaláltam Mester Margit Mária történetére. Ott éreztem a szívemben, hogy el kell mennem a sírjához, mert Isten sok kegyelmet tartogatott számomra az ő közbenjárása által.
Másnap nem volt könnyű dolgom, mert úgy terveztem, hogy autóval megyek, de ez valamiért nem jött össze, ezért úgy döntöttem, hogy kerékpárral megyek a Horváth Mihály térről a Farkasréti temetőbe (8,5km). Ez nem egy nagy távolság azoknak, akik sportolók, de mivel én nem vagyok sportoló, nekem ez egy kicsit kihívás volt és sokszor gondoltam arra, hogy visszafordulok.
Amikor odaértem nem tudtam hol van a sírja, de némi keresgélés után végül megtaláltam. Kb. 5 órát töltöttem ott egyfolytában imádkozva, olvasva a történetét, a küzdelmeit, a bebörtönzését, az Unum megalapítását.
Néhány pillanatban ránéztem a sírjára, és láttam, milyen szép az Istennek felajánlott élet. Ott nagy békét éreztem, és megújult az erőm, elkezdtem énekelni néhány éneket a Szentléleknek, és megújultam.
De ez a barátság Mester Margit Máriával nem csak ezen a napon volt, valamivel később találkozhattam az Unum nővérekkel, és egy délutánt tölthettem azzal, hogy Mester Margit Mária életéről beszélgettünk.
Nem sokkal később Balog Márta nővér, a boldoggá avatási ügy posztulátora megkeresett, és segítettem néhány portugál fordításban, és van néhány fordítási projektünk, amit Isten kegyelmével be fogunk fejezni, és egy napon láthatjuk Mester Margit Mária boldoggá avatását. Ő elkísér engem a mennyből, és én teszem őt ismertebbé a portugálul beszélő emberek körében. Ez csak a kezdete annak a történetnek, amely Mester Margit Mária közbenjárásával az életemben zajlik.
A Positio, az elküldött iratok alapján készült összefoglaló. Margit Mária peranyaga 12 kötet, 3283 oldal, és ebből kell egy összefoglalót készítenie a Positio szerzőjének. Elkészült a Positio tervezete, ami már önmagában 220 oldal.
Mándokról érkezett egy tanúságtétel, egy ima meghallgatásról.
Réka számolt be arról, hogy terhessége során az orvosok komoly kromoszómarendellenességet diagnosztizáltak a kisbabájánál. Egy hittantanárnő ismerőse javasolta, hogy imádkozzon Margit Máriához, azért, hogy egészséges gyereke születhessen.
Az egész család elkezdett imádkozni Margit Máriához. Az imának hála, 2021. november 1-én megszületett az egészséges és gyönyörű kislány, aki a keresztségben a Rozina Margit nevet kapta.
Édesanyja szerinti friss adatok:12, 20 kg és és 91 cm! Az elmúlt fél évben 5 cm-t nőtt! Hatalmas boldogság!
Köszönjük Margit-Mária közbenjárását.